PIC16F877-04/P
Mfr.Part #
PIC16F877-04/P
Package / Case
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40DIP
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product :
MCU
Mounting Type :
Through Hole
Supply Voltage :
5V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Minimum Operating Temperature :
0 °C
Nominal Supply Current :
1.6mA
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Supplier Device Package :
40-PDIP
Max Power Dissipation :
1W
Number of Ethernet Channels :
Length :
52.45mm
Series :
PIC® 16F
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Typical Operating Supply Voltage :
4 → 5.5 V
Package :
Tube
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Base Part Number :
PIC16F877
Number of I2C Channels :
1
Width :
14.22mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
JESD-609 Code :
e3
Frequency :
4MHz
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Surface Mount :
Lead Free
Terminal Position :
Dual
Data Converters :
A/D 8x10b
EEPROM Size :
256 x 8
RAM Size :
368 x 8
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
40
Qualification :
Bit Size :
8
Interface :
I2C, SPI, SSP, UART, USART
Maximum Operating Temperature :
+70 °C
Device Core :
PIC
Package / Case :
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Number of SPI Channels :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS :
Details
Number of Pins :
40
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dimensions :
52.45 x 14.22 x 4.06mm
CPU Family :
PIC
Microchip
Core Processor :
Interface Type :
MSSP, PSP, USART
Number of I/Os :
33 I/O
Number of I/O :
33
Number of PWM Channels :
2
Base Product Number :
PIC16F877
Has ADC :
yes
Number of UART Channels :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power Supplies :
5V
MSL :
Oscillator Type :
External
Height :
4.06mm
Instruction Set Architecture :
RISC
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Tube
Address Bus Width :
8B
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4V
Number of ADC Channels :
8
Number of A/D Converters :
Access Time :
4 µs
Product Status :
Active
Family Name :
PIC16F
Speed :
4MHz
Tradename :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Data Converter :
A/D 8x10b
Pin Count :
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Memory Size :
14kB
Package Type :
PDIP
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Mounting Style :
Through Hole
Datasheets
PIC16F877-04/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F877-04/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Base Part Number:PIC16F877, Number of Terminations:40, Package / Case:40-DIP (0.600, 15.24mm), Number of Pins:40, PIC16F877-04/P pinout, PIC16F877-04/P datasheet PDF, PIC16F877-04/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F877-04/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.