PIC16F876A-E/SP
Mfr.Part #
PIC16F876A-E/SP
Package / Case
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SPDIP
Stock
1
In Stock :
1
RAM Size :
368 x 8
Lead Free :
Lead Free
Typical Operating Supply Voltage :
2 → 5.5 V
Tradename :
PIC
Number of Ethernet Channels :
0
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
EEPROM Size :
256 x 8
Mount :
Through Hole
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Pbfree Code :
yes
RoHS :
Details
Terminal Position :
Dual
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Package :
Tube
Data Converters :
A/D 5x10b
Product Status :
Active
Product :
MCU
Family Name :
PIC16F
Data Converter :
A/D 5x10b
Width :
7.49mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Device Core :
Number of Bits :
Flash
Instruction Set Architecture :
RISC
Supplier Device Package :
28-SPDIP
Dimensions :
35.18 x 7.49 x 3.43mm
Length :
35.18mm
Published :
1997
Speed :
20MHz
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Has ADC :
CPU Family :
8
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Number of UART Channels :
Number of PWM Channels :
2
Power Supplies :
5V
Pin Count :
28
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of I2C Channels :
Number of Terminations :
28
Access Time :
20 μs
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Maximum Operating Temperature :
+125 °C
Number of I/Os :
22 I/O
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Tube
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of Pins :
Package / Case :
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Frequency :
20MHz
Series :
PIC® 16F
Base Product Number :
PIC16F876
Number of ADC Channels :
5
Package Type :
PDIP
Microchip
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Memory Size :
14kB
Supply Voltage :
5V
Height :
3.43mm
Number of SPI Channels :
Base Part Number :
PIC16F876A
Mounting Style :
Number of I/O :
22
Datasheets
PIC16F876A-E/SP
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F876A-E/SP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:28, Number of Pins:28, Package / Case:28-DIP (0.300, 7.62mm), Base Part Number:PIC16F876A, PIC16F876A-E/SP pinout, PIC16F876A-E/SP datasheet PDF, PIC16F876A-E/SP amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F876A-E/SP ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F876A-E/SP
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F876A-E/SP Overview
PIC16F876A-E/SP Features
The PIC16F876A-E/SP MCU is equipped with a wide range of features that enhance its usability and functionality in embedded systems. These include an enhanced flash memory program execution, an extended operating voltage range of 2.0V to 5.5V, and a comprehensive set of peripheral devices such as timers, serial communication modules, and a 10-bit analog-to-digital converter. These features make the PIC16F876A-E/SP an adaptable and powerful component for a multitude of electronic applications.