PIC16F874A-E/L
Mfr.Part #
PIC16F874A-E/L
Package / Case
44-LCC (J-Lead)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44PLCC
Speed :
20MHz
Packaging :
Tube
Frequency :
20MHz
ECCN Code :
EAR99
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Length :
16.5862mm
Height Seated (Max) :
4.572mm
Package / Case :
44-LCC (J-Lead)
Product Status :
Active
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Access Time :
20 μs
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Supply Current-Max :
15mA
Supply Voltage :
5V
Series :
PIC® 16F
Package :
Tube
Supplier Device Package :
44-PLCC (16.59x16.59)
Power Supplies :
5V
Mount :
Surface Mount
Terminal Pitch :
1.27mm
e3
Factory Lead Time :
6 Weeks
Operating Supply Voltage :
5V
Terminal Form :
J BEND
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA