PIC16F874-04I/PT
Mfr.Part #
PIC16F874-04I/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44TQFP
Microcontrollers
Length :
10mm
Number of I/O :
33
Speed :
4MHz
Package / Case :
44-TQFP
Series :
PIC® 16F
Terminal Pitch :
0.8mm
14
ECCN Code :
EAR99
Data Converter :
A/D 8x10b
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Frequency :
4MHz
Access Time :
4 µs
Data Converters :
A/D 8x10b
Terminal Position :
QUAD
DAC Channels :
No
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Power Supplies :
5V
Height Seated (Max) :
1.2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Terminations :
44
Pbfree Code :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Max Power Dissipation :
1W
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Device Core :
ROHS3 Compliant
Operating Supply Voltage :
5V
Number of Pins :
44
Pin Count :
Memory Size :
7kB
Base Product Number :
PIC16F874
Package :
Tray
Base Part Number :
PIC16F874
Factory Lead Time :
24 Weeks
Supply Voltage :
5V
Product Status :
Active
Supply Current-Max :
5mA
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA