PIC16F873AT-I/ML
Mfr.Part #
PIC16F873AT-I/ML
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28QFN
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Memory Size :
7kB
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Bit Size :
8
Height :
0.88 mm
Base Product Number :
PIC16F873
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Number of Terminations :
28
Pin Count :
28
CPU Family :
PIC
ROM (words) :
Number of I/O :
22
Data Converter :
A/D 5x10b
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Power Supplies :
5V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Number of Pins :
RAM Size :
192 x 8
PWM Channels :
e3
On Chip Program ROM Width :
14
Operating Supply Voltage :
5V
Microchip
Base Part Number :
PIC16F873A
Additional Feature :
OPERATES AT 4 V MINIMUM SUPPLY
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Data Converters :
A/D 5x10b
Frequency :
20MHz
DAC Channels :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Width :
6 mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of I/Os :
22 I/O
Device Core :
DMA Channels :
No
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ECCN Code :
EAR99
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Access Time :
20 μs
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS :
Details
Series :
PIC® 16F
Mount :
Surface Mount
Mounting Style :
SMD/SMT
Supply Voltage :
5V
Terminal Pitch :
0.65mm
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Length :
6mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
Number of ADC Channels :
5 Channel
Height Seated (Max) :
1mm
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Terminal Position :
QUAD
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product :
MCU
Product Status :
Active
EEPROM Size :
128 x 8
Speed :
20MHz
Supply Current-Max :
15mA
Lead Free
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Has ADC :
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Factory Lead Time :
13 Weeks
Tradename :
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Datasheets
PIC16F873AT-I/ML
Microchip Technology PIC16F873AT-I/ML
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F873AT-I/ML Overview
The Microcontrollers Microchip Technology PIC16F873AT-I/ML is a highly efficient 8-bit MCU from Microchip Technology, designed to cater to advanced control systems. Equipped with 7KB of flash memory and housed in a compact 28-QFN package, this microcontroller offers robust performance in a small form factor. Its capability to operate within a voltage range of 2.0V to 5.5V makes it versatile for various applications, from industrial controls to consumer electronics. The integration of an enhanced Mid-range Core with 35 Instruction 14-bit wide architecture provides the balance of speed and power efficiency, which is critical for today's demanding electronic applications.