PIC16F873A-E/SO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F873A-E/SO
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Access Time :
20 μs
Microchip
Supply Voltage :
5V
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
EEPROM Size :
128 x 8
Packaging :
Tube
Supplier Device Package :
28-SOIC
Product Status :
Active
Memory Size :
7kB
Bit Size :
8
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Number of ADC Channels :
5 Channel
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Pin Count :
28
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
2.05 mm
Base Product Number :
PIC16F873
Data Converter :
A/D 5x10b
Speed :
20MHz
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Number of Timers/Counters :
3
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Data Converters :
A/D 5x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Mounting Style :
SMD/SMT
Watchdog Timer :
yes
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Core Processor :
PIC
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
CPU Family :
PIC
Number of Pins :
28
On Chip Program ROM Width :
14
Program Memory Type :
Flash
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
DAC Channels :
No
Terminal Pitch :
1.27mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
PIC16F873A
Has ADC :
yes
Product :
MCU
Power Supplies :
5V
Lead Free :
Lead Free
RoHS :
Details
Height Seated (Max) :
2.6416mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Core Size :
8-Bit
Package :
Tube
Width :
7.5 mm
Data Bus Width :
8B
Number of I/O :
22
Supply Current-Max :
15mA
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Oscillator Type :
External
Operating Supply Voltage :
5V
ROM (words) :
Mounting Type :
Surface Mount
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
PWM Channels :
Length :
17.8816mm
Frequency :
20MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Mount :
Surface Mount
Tradename :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Device Core :
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
Gull wing
RAM Size :
192 x 8
Pbfree Code :
Series :
PIC® 16F
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Published :
Number of Terminations :
DMA Channels :
Terminal Position :
Dual
Factory Lead Time :
7 Weeks
Number of I/Os :
22 I/O
Datasheets
PIC16F873A-E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F873A-E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:28, Base Part Number:PIC16F873A, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:28, PIC16F873A-E/SO pinout, PIC16F873A-E/SO datasheet PDF, PIC16F873A-E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F873A-E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.