PIC16F873-04E/SP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F873-04E/SP
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SPDIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Core Size :
8-Bit
Product Status :
Obsolete
Packaging :
Tube
CPU Family :
PIC
DAC Channels :
No
Package :
Tube
Number of Timers/Counters :
3
Has ADC :
yes
ROM (words) :
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Supplier Device Package :
28-SPDIP
Height Seated (Max) :
4.06mm
Data Converters :
A/D 5x10b
JESD-609 Code :
e3
Data Bus Width :
8B
Series :
PIC® 16F
Base Product Number :
PIC16F873
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Supply Current-Max :
4mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
DMA Channels :
No
Number of I/O :
22
Terminal Pitch :
2.54mm
Radiation Hardening :
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Speed :
4MHz
Published :
Pin Count :
28
Data Converter :
A/D 5x10b
Oscillator Type :
External
Bit Size :
8
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
On Chip Program ROM Width :
14
Surface Mount :
Supply Voltage :
5V
EEPROM Size :
128 x 8
Pbfree Code :
yes
Power Supplies :
5V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4V
Frequency :
4MHz
Number of Terminations :
28
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
PWM Channels :
Max Power Dissipation :
1W
Watchdog Timer :
RAM Size :
192 x 8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Access Time :
4 µs
Memory Size :
4kB
Lead Free :
Lead Free
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Base Part Number :
PIC16F873
Number of Pins :
Program Memory Type :
Flash
Core Processor :
PIC
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Datasheets
PIC16F873-04E/SP
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F873-04E/SP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:28, Base Part Number:PIC16F873, Number of Pins:28, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:28-DIP (0.300, 7.62mm), PIC16F873-04E/SP pinout, PIC16F873-04E/SP datasheet PDF, PIC16F873-04E/SP amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F873-04E/SP ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.