PIC16F84-10I/SO
Mfr.Part #
PIC16F84-10I/SO
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Number of I/Os :
13 I/O
Published :
Peripherals :
POR, WDT
Access Time :
10 μs
Number of Timers/Counters :
1
Number of I/O :
13
DMA Channels :
No
Frequency :
10MHz
Number of Pins :
18
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
yes
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
Package :
Tube
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Length :
11.73mm
Factory Lead Time :
7 Weeks
Max Power Dissipation :
800mW
Supplier Device Package :
18-SOIC
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Oscillator Type :
External
Brand :
Pbfree Code :
Microchip
Has ADC :
No
Bit Size :
8
Speed :
10MHz
Pin Count :
18
Height :
2.36mm
EEPROM Size :
64 x 8
Core Size :
8-Bit
Terminal Form :
Gull wing
Width :
7.59mm
Base Part Number :
PIC16F84
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Base Product Number :
PIC16F84
Product Status :
Active
Series :
PIC® 16F
Connectivity :
Radiation Hardening :
CPU Family :
RAM Size :
68 x 8
Packaging :
Tube
DAC Channels :
Product :
MCU
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
ECCN Code :
EAR99
Supply Voltage :
5V
Terminal Position :
Dual
Device Core :
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)