PIC16F84-10I/P
Mfr.Part #
PIC16F84-10I/P
Package / Case
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18DIP
Stock
65
In Stock :
65
Microcontrollers
Rad Hardened :
No
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Mounting :
Through Hole
Oscillator Type :
External
Number of I/Os :
13 I/O
PWM Channels :
No
Operating Temperature (Min) :
-40C
Operating Supply Voltage (Max) :
6(V)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Max Power Dissipation :
800mW
EEPROM Size :
64 x 8
Surface Mount :
Device Core Size :
Series :
PIC® 16F
8
Number of Timers - General Purpose :
1
Pbfree Code :
yes
Total Internal Ram Size :
68B(kB)
Operating Supply Voltage (Typ) :
Package :
Tube
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Mounting Type :
Through Hole
Device Core :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Factory Lead Time :
3 Weeks
Base Product Number :
PIC16F84
Memory Size :
1.8kB
Power Supplies :
5V
Terminal Pitch :
2.54mm
Operating Temperature (Max) :
85C
REACH SVHC :
No SVHC
Package / Case :
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Height :
3.3 mm
Length :
22.73mm
Supplier Device Package :
18-PDIP
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Operating Temperature Classification :
Industrial
Maximum Expanded Memory Size :
14kB
Lead Free :
Lead Free
Package Type :
PDIP
Programmable :
yes
Width :
6.35 mm
Base Part Number :
PIC16F84
Clock Freq :
10(MHz)
Number of Terminations :
18
Height Seated (Max) :
3.94mm
Access Time :
10 μs
Instruction Set Architecture :
RISC
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
Published :
1997
DMA Channels :
RAM Size :
68 x 8
Watchdog Timer :
Frequency :
10MHz
Number of Bits :
Packaging :
Tube
Speed :
10MHz
Number of Timers/Counters :
1
Supply Voltage :
5V
Number of Pins :
18
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Has ADC :
Number of I/O :
13
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Operating Supply Voltage (Min) :
4(V)
Pin Count :
Termination :
Power Dissipation (Max) :
800(mW)
# I/Os (Max) :
13
Peripherals :
POR, WDT
Datasheets
PIC16F84-10I/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F84-10I/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:18-DIP (0.300, 7.62mm), Base Part Number:PIC16F84, Number of Terminations:18, Number of Pins:18, PIC16F84-10I/P pinout, PIC16F84-10I/P datasheet PDF, PIC16F84-10I/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F84-10I/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.