PIC16F819T-I/SO
Mfr.Part #
PIC16F819T-I/SO
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18SOIC
Stock
38
In Stock :
38
Series :
PIC® 16F
Max Power Dissipation :
1W
Height :
2.31 mm
Maximum Expanded Memory Size :
14kB
EEPROM Size :
256 x 8
Connectivity :
I2C, SPI
Operating Supply Voltage (Typ) :
5(V)
Operating Supply Voltage (Min) :
4(V)
Device Core Size :
8(b)
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Power Supplies :
5V
REACH SVHC :
No SVHC
Core Processor :
PIC
ROM (words) :
2048
Data Converter :
A/D 5x10b
RAM Size :
256 x 8
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of ADC Channels :
5 Channel
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Number of I/Os :
16 I/O
Mounting Style :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
2.64mm
Terminal Position :
Dual
Frequency :
20MHz
Package Type :
SOIC W
Device Core :
PIC
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Supplier Device Package :
18-SOIC
8
Instruction Set Architecture :
RISC
Memory Size :
3.5kB
Power Dissipation (Max) :
1000(mW)
Base Part Number :
PIC16F819
On Chip Program ROM Width :
14
8-bit Microcontrollers - MCU
Supply Current-Max :
4.2mA
PWM Channels :
yes
Operating Supply Voltage :
5V
Speed :
20MHz
Access Time :
20 μs
Data Bus Width :
8B
Mounting :
Watchdog Timer :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Programmable :
Number of Pins :
18
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Number of Terminations :
18
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Data Converters :
A/D 5x10b
Tradename :
Clock Freq :
Pin Count :
Terminal Pitch :
1.27mm
Supply Voltage :
5V
Core Size :
8-Bit
Oscillator Type :
Internal
Rad Hardened :
# I/Os (Max) :
16
Width :
7.49 mm
Has ADC :
DAC Channels :
Microchip
Total Internal Ram Size :
256B(kB)
Base Product Number :
PIC16F819
Factory Lead Time :
7 Weeks
Interface Type :
I2C/SPI
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY
Interfaces :
Operating Temperature (Max) :
85C
Number of I/O :
16
Number of Timers - General Purpose :
Brand :
Operating Temperature (Min) :
-40C
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Published :
1997
Operating Temperature Classification :
Industrial
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Length :
11.53 mm
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Program Memory Type :
Flash
Datasheets
PIC16F819T-I/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F819T-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16F819, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Pins:18, Number of Terminations:18, Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), PIC16F819T-I/SO pinout, PIC16F819T-I/SO datasheet PDF, PIC16F819T-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F819T-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F819T-I/SO
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F819T-I/SO Overview
PIC16F819T-I/SO Features
This microcontroller stands out due to its comprehensive feature set which includes 256 bytes of EEPROM, an extensive 10-bit, 7-channel Analog-to-Digital Converter (ADC), and two comparators, enhancing its utility in complex digital and analog processing tasks. With support for up to 16 MIPS throughput at 16 MHz, it is highly suitable for handling multitasking operations. Its power-saving features like Power-on Reset (POR), Power-up Timer (PWRT), and Oscillator Start-up Timer (OST) make it particularly valuable in power-sensitive applications.