PIC16F819T-E/SS
Mfr.Part #
PIC16F819T-E/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP
EEPROM Size :
256 x 8
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
ROHS3 Compliant
Product :
MCU
Base Product Number :
PIC16F819
Max Power Dissipation :
1W
Radiation Hardening :
No
Brand :
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY
Memory Size :
3.5kB
Terminal Form :
Gull wing
Tradename :
PIC
Series :
PIC® 16F
On Chip Program ROM Width :
14
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Interfaces :
I2C/SPI
Mount :
Surface Mount
DAC Channels :
No
RoHS :
Details
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Speed :
20MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Program Memory Type :
Flash
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Status :
Active
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Interface Type :
I2C, SPI, SSP
Height :
1.75 mm
ECCN Code :
EAR99
Frequency :
20MHz
Number of Terminations :
20
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RAM Size :
256 x 8
Supplier Device Package :
20-SSOP
Terminal Position :
Dual
Supply Voltage :
5V
Width :
5.3 mm
yes
Terminal Pitch :
0.65mm
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Length :
7.2mm
Microchip
Access Time :
20 μs
Device Core :
Number of ADC Channels :
5 Channel
JESD-609 Code :
e3
Base Part Number :
PIC16F819
CPU Family :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
PWM Channels :
yes
Number of I/Os :
16 I/O
Pbfree Code :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Operating Supply Voltage :
5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Number of Pins :
20
Power Supplies :
5V
Pin Count :
Height Seated (Max) :
1.98mm
Oscillator Type :
Internal
Mounting Style :
SMD/SMT
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Bit Size :
8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Supply Current-Max :
5mA
Datasheets
PIC16F819T-E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F819T-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Number of Terminations:20, Base Part Number:PIC16F819, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:20, PIC16F819T-E/SS pinout, PIC16F819T-E/SS datasheet PDF, PIC16F819T-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F819T-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.