PIC16F819T-E/SO
Mfr.Part #
PIC16F819T-E/SO
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18SOIC
yes
Operating Supply Voltage :
5V
Factory Lead Time :
7 Weeks
Number of I/Os :
16 I/O
Width :
7.49 mm
Flash
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY
Microchip
Number of Pins :
18
Terminal Pitch :
1.27mm
Number of Terminations :
18
Base Part Number :
PIC16F819
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Speed :
20MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Timers/Counters :
3
Supply Voltage :
5V
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Frequency :
20MHz
Data Converter :
A/D 5x10b
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
EEPROM Size :
256 x 8
Max Power Dissipation :
1W
Brand :
Height Seated (Max) :
2.64mm
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
MICROCONTROLLER, RISC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Lead Free
Supply Current-Max :
5mA
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Interface :
I2C, SPI, SSP
Length :
11.53 mm
Mounting Style :
SMD/SMT
Connectivity :
I2C, SPI
Pin Count :
Base Product Number :
PIC16F819
Power Supplies :
5V
Interface Type :
I2C, SPI, SSP
Data Converters :
A/D 5x10b
Number of I/O :
16
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Memory Size :
3.5kB
Height :
2.31 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Supplier Device Package :
18-SOIC
Radiation Hardening :
Series :
PIC® 16F
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Number of ADC Channels :
5 Channel
Access Time :
20 μs
Core Processor :
Oscillator Type :
Internal
RAM Size :
256 x 8
ROM (words) :
Datasheets
PIC16F819T-E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F819T-E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:18, Number of Terminations:18, Base Part Number:PIC16F819, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), PIC16F819T-E/SO pinout, PIC16F819T-E/SO datasheet PDF, PIC16F819T-E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F819T-E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.