PIC16F818-E/SO
Mfr.Part #
PIC16F818-E/SO
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC
Microcontrollers
Operating Supply Voltage :
5V
Frequency :
20MHz
PWM Channels :
yes
Memory Size :
1.8kB
Supply Current-Max :
5mA
Number of I/Os :
16 I/O
DAC Channels :
Packaging :
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Interface Type :
I2C, SPI, SSP
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Data Converters :
A/D 5x10b
Interface :
I2C, SPI, SSP
ROM (words) :
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
7 Weeks
Terminal Pitch :
1.27mm
Package :
Tube
Power Supplies :
5V
Supplier Device Package :
18-SOIC
Base Product Number :
PIC16F818
Height :
2.31 mm
Length :
11.53 mm
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY
Number of ADC Channels :
5 Channel
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
18
Width :
7.49 mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of I/O :
16
Supply Voltage :
5V
RoHS :
Details
Terminal Form :
Gull wing
On Chip Program ROM Width :
20 μs
Interfaces :
I2C/SPI
Mounting Style :
SMD/SMT
Base Part Number :
PIC16F818
Max Power Dissipation :
1W
Number of Terminations :
18
Data Converter :
A/D 5x10b
Series :
PIC® 16F
Brand :
Connectivity :
I2C, SPI
Height Seated (Max) :
2.64mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Speed :
20MHz
Datasheets
PIC16F818-E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F818-E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:18, Base Part Number:PIC16F818, Number of Terminations:18, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), PIC16F818-E/SO pinout, PIC16F818-E/SO datasheet PDF, PIC16F818-E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F818-E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.