PIC16F785-I/ML
Mfr.Part #
PIC16F785-I/ML
Package / Case
20-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20QFN
8-Bit
Bit Size :
8
Interface :
RS-232, USB
Terminal Pitch :
0.5mm
Width :
4 mm
Product :
MCU
Product Status :
Active
Number of Terminations :
20
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
yes
Device Core :
PIC
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package / Case :
20-VFQFN Exposed Pad
Number of ADC Channels :
14 Channel
Supplier Device Package :
20-QFN (4x4)
Number of PWM Channels :
1
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Pbfree Code :
yes
Tradename :
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mount :
Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Pin Count :
20
Number of Pins :
Number of Programmable I/O :
18
Data Converters :
A/D 14x10b
Package Type :
QFN
Family Name :
Base Part Number :
PIC16F785
20 μs
Microchip
Connectivity :
Operating Supply Voltage :
5V
Series :
PIC® 16F
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Height :
0.88 mm
Base Product Number :
PIC16F785
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Speed :
5 MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
RoHS :
Details
Oscillator Type :
Internal
CPU Family :
RAM Size :
128 x 8
Length :
4 mm
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
6 Weeks
Frequency :
20MHz