PIC16F785-E/SS
Mfr.Part #
PIC16F785-E/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP
Lead Free
Length :
7.2mm
Published :
Data Converters :
A/D 14x10b
Device Core :
PIC
Product Status :
Active
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Terminal Position :
Dual
Speed :
20MHz
Watchdog Timer :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
5.3 mm
Data Bus Width :
8B
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Interface Type :
RS-232, USB
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Mount :
Surface Mount
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Surface Mount
Height :
1.75 mm
Interface :
RS-232, USB
Number of Terminations :
20
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
DMA Channels :
No
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Connectivity :
Product :
MCU
Number of I/O :
17
Access Time :
20 μs
Has ADC :
yes
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
EEPROM Size :
256 x 8
Microchip
DAC Channels :
No
Number of I/Os :
18 I/O
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
2mm
Number of ADC Channels :
12 Channel
Series :
PIC® 16F
Data Converter :
A/D 14x10b
On Chip Program ROM Width :
14
Supply Voltage :
5V
Base Part Number :
PIC16F785
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
PWM Channels :
PIC
Mounting Style :
SMD/SMT
Bit Size :
8
Tube
Max Power Dissipation :
600mW
Operating Supply Voltage :
5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Base Product Number :
PIC16F785
Number of Pins :
20
Terminal Form :
Gull wing
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Pbfree Code :
Pin Count :
Memory Size :
3.5kB
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
CPU Family :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
RAM Size :
128 x 8
Frequency :
20MHz
Tradename :
Brand :
Microchip Technology / Atmel
RoHS :
Details
Supplier Device Package :
20-SSOP
Terminal Pitch :
0.65mm
Additional Feature :
OPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY AT 4 MHZ
Factory Lead Time :
8 Weeks
Oscillator Type :
Internal
Datasheets
PIC16F785-E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F785-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:20, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Base Part Number:PIC16F785, Number of Pins:20, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, PIC16F785-E/SS pinout, PIC16F785-E/SS datasheet PDF, PIC16F785-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F785-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.