PIC16F77T-E/ML
Mfr.Part #
PIC16F77T-E/ML
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44QFN
Oscillator Type :
External
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Speed :
20MHz
Memory Type :
Flash
Base Part Number :
PIC16F77
Frequency :
20MHz
Memory Size :
8kB
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
1W
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Number of Pins :
28
Package :
Tape and Reel (TR)
Access Time :
20 μs
Min Operating Temperature :
-40°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Programmable I/O :
33
Max Operating Temperature :
125°C
Number of I/O :
33
Series :
PIC® 16F
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Base Product Number :
PIC16F77
Core Processor :
PIC
Min Supply Voltage :
4V
Product Status :
Obsolete
RAM Size :
368 x 8
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Core Architecture :
PIC
Data Converter :
A/D 8x8b
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Data Converters :
A/D 8x8b
Max Frequency :
20MHz
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Max Supply Voltage :
5.5V