PIC16F77-E/ML
Mfr.Part #
PIC16F77-E/ML
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44QFN
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Max Power Dissipation :
1W
Number of Pins :
28
Data Bus Width :
8B
Max Supply Voltage :
5.5V
Memory Size :
8kB
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Packaging :
Tube
Number of Programmable I/O :
33
Min Supply Voltage :
4V
RAM Size :
368 x 8
Series :
PIC® 16F
Base Part Number :
PIC16F77
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Frequency :
20MHz
Data Converter :
A/D 8x8b
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Memory Type :
Base Product Number :
PIC16F77
Data Converters :
A/D 8x8b
Max Frequency :
20MHz
Core Architecture :
PIC
Number of I/O :
33
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
Published :
Product Status :
Obsolete
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Speed :
20MHz