PIC16F77-E/L
Mfr.Part #
PIC16F77-E/L
Package / Case
44-LCC (J-Lead)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44PLCC
Microcontrollers
Brand :
Data Bus Width :
8B
Mount :
Surface Mount
Product Status :
Active
Program Memory Type :
Flash
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Number of Terminations :
44
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Operating Temp Range :
-40C to 125C
ECCN Code :
EAR99
Supply Voltage :
5V
RoHS :
Details
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Data Converters :
A/D 8x8b
Published :
Microchip
Access Time :
20 μs
Data Converter :
A/D 8x8b
Oscillator Type :
External
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Operating Temperature (Max) :
125C
Supplier Device Package :
44-PLCC (16.59x16.59)
Operating Temperature Classification :
Automotive
Mounting :
Terminal Form :
J BEND
Number of I/Os :
33 I/O
Connectivity :
ROHS3 Compliant
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Number of Timers/Counters :
3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Radiation Hardening :
No
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Memory Size :
14kB
Series :
PIC® 16F
Number of Pins :
44
Frequency :
20MHz
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Tradename :
PIC
Clock Freq :
Base Part Number :
PIC16F77
Length :
16.59mm
Mounting Style :
SMD/SMT
Power Dissipation (Max) :
1000(mW)
Package :
Tube
Terminal Position :
QUAD
Watchdog Timer :
yes
Factory Lead Time :
6 Weeks
Packaging :
Tube
Max Power Dissipation :
1W
# I/Os (Max) :
33
Base Product Number :
PIC16F77
Speed :
20MHz
Pin Count :
Device Core Size :
8(b)
Rad Hardened :
DAC Channels :
RAM Size :
368 x 8
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Package / Case :
44-LCC (J-Lead)
Height Seated (Max) :
4.57mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Pbfree Code :
Interface Type :
I2C/SPI/USART
Instruction Set Architecture :
RISC
Width :
16.59 mm
Maximum Expanded Memory Size :
14kB
Number of ADC Channels :
8 Channel
Has ADC :
Number of Timers - General Purpose :
3
ROM (words) :
Operating Supply Voltage (Min) :
4(V)
Number of I/O :
33
Package Type :
PLCC
Terminal Pitch :
1.27mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
EEPROM Size :
Device Core :
Total Internal Ram Size :
368B(kB)
Programmable :
Product :
MCU
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Operating Supply Voltage :
5V
Height :
3.87 mm
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Operating Temperature (Min) :
-40C
Operating Supply Voltage (Typ) :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA