PIC16F753-E/SL
Mfr.Part #
PIC16F753-E/SL
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14SOIC
Memory Size :
3.5kB
Oscillator Type :
Internal
Base Product Number :
PIC16F753
Number of Pins :
14
Interface :
USB
Terminal Position :
Dual
EEPROM Size :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Pitch :
1.27mm
Base Part Number :
PIC16F753
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of ADC Channels :
8
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of I/Os :
12 I/O
Frequency :
8MHz
Core Processor :
PIC
Power Supplies :
2/5.5V
Data Converters :
A/D 8x10b; D/A 1x9b
Microchip
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Number of Timers/Counters :
4
Connectivity :
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
RAM Size :
128 x 8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Speed :
20 MHz
yes
CPU Family :
Data Converter :
A/D 8x10b; D/A 1x9b
Supply Current-Max :
3mA
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Style :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Interface Type :
USB
Supplier Device Package :
14-SOIC
Device Core :
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Number of Terminations :
14
Number of I/O :
11
Number of Programmable I/O :
12
Series :
PIC® 16F
Bit Size :
8
Max Power Dissipation :
800mW
Datasheets
PIC16F753-E/SL
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F753-E/SL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:14, Base Part Number:PIC16F753, Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:14, PIC16F753-E/SL pinout, PIC16F753-E/SL datasheet PDF, PIC16F753-E/SL amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F753-E/SL ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.