PIC16F74-E/P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F74-E/P
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 40DIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Product :
MCU
EEPROM Size :
Core Size :
8-Bit
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Radiation Hardening :
No
Data Converters :
A/D 8x8b
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Operating Supply Voltage :
5V
Microchip
Number of I/Os :
33 I/O
Packaging :
Tube
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Terminal Pitch :
2.54mm
Mount :
Through Hole
Width :
13.84 mm
DMA Channels :
No
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Style :
Through Hole
Speed :
20MHz
Supply Voltage :
5V
Number of Timers/Counters :
3
Product Status :
Active
Length :
52.26mm
Height :
3.81 mm
Mounting Type :
Access Time :
20 μs
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Watchdog Timer :
yes
Data Converter :
A/D 8x8b
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
RoHS :
Details
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Device Core :
PIC
Supplier Device Package :
40-PDIP
Program Memory Type :
Flash
DAC Channels :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Has ADC :
yes
Pbfree Code :
Brand :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package / Case :
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Max Power Dissipation :
1W
RAM Size :
192 x 8
Pin Count :
40
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Number of Terminations :
40
Terminal Position :
Dual
Frequency :
20MHz
Tradename :
PIC
Series :
PIC® 16F
Bit Size :
8
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Core Processor :
Package :
Tube
Number of Pins :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Memory Size :
7kB
Lead Free :
Lead Free
Oscillator Type :
External
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Data Bus Width :
8B
JESD-609 Code :
e3
Base Product Number :
PIC16F74
Factory Lead Time :
6 Weeks
On Chip Program ROM Width :
14
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
PWM Channels :
Number of ADC Channels :
8 Channel
Base Part Number :
PIC16F74
Published :
Number of I/O :
33
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
PIC16F74-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F74-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:40-DIP (0.600, 15.24mm), Number of Terminations:40, Number of Pins:40, Base Part Number:PIC16F74, PIC16F74-E/P pinout, PIC16F74-E/P datasheet PDF, PIC16F74-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F74-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.