PIC16F737-E/SO
Mfr.Part #
PIC16F737-E/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SOIC
Microcontrollers
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of I/Os :
25 I/O
Height Seated (Max) :
2.64mm
Length :
17.87mm
Supplier Device Package :
28-SOIC
Terminal Position :
Dual
RAM Size :
368 x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
25
Operating Supply Voltage :
5V
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Speed :
20MHz
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Supply Voltage :
5V
Oscillator Type :
Internal
Number of ADC Channels :
11 Channel
DMA Channels :
No
RoHS :
Details
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Brand :
Width :
7.49 mm
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Factory Lead Time :
4 Weeks
Surface Mount :
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
PIC
Microchip
Base Product Number :
PIC16F737
Interface Type :
AUSART, I2C, MSSP, SPI
Watchdog Timer :
ROM (words) :
Frequency :
20MHz
Has ADC :
Supply Current-Max :
5mA
Series :
PIC® 16F
Data Converters :
A/D 11x10b
Memory Size :
7kB
Published :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Bit Size :
8
Tradename :
Base Part Number :
PIC16F737
Mounting Style :
SMD/SMT
CPU Family :
Package :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Height :
2.31 mm
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Number of Pins :
DAC Channels :
Data Converter :
A/D 11x10b
Terminal Form :
Gull wing
On Chip Program ROM Width :
14
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Product :
MCU
EEPROM Size :
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Terminal Pitch :
1.27mm