PIC16F73-E/SS
Mfr.Part #
PIC16F73-E/SS
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SSOP
Microcontrollers
Max Power Dissipation :
1W
Series :
PIC® 16F
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Length :
10.34mm
EEPROM Size :
Number of I2C Channels :
1
Data Converters :
A/D 5x8b
Height :
1.83mm
Supplier Device Package :
28-SSOP
Number of I/Os :
22 I/O
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Data Bus Width :
8B
Terminal Form :
Gull wing
Data Converter :
A/D 5x8b
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Access Time :
20 μs
Package :
Tube
Product :
MCU
Width :
5.38mm
Supply Voltage :
5V
Mount :
Surface Mount
Speed :
20MHz
1 (Unlimited)
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Flash
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Memory Size :
7kB
RoHS :
Details
RAM Size :
192 x 8
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Terminal Position :
Dual
Frequency :
20MHz
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of Timers/Counters :
3
Factory Lead Time :
8 Weeks
PIC
Tradename :
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Mounting Type :
Surface Mount
Oscillator Type :
External
PWM Channels :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Tube
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Supply Voltage :
5V
Base Part Number :
PIC16F73
Microchip
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Number of Terminations :
Number of I/O :
22
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Watchdog Timer :
Base Product Number :
PIC16F73
Number of ADC Channels :
5
Datasheets
PIC16F73-E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F73-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Pins:28, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16F73, Number of Terminations:28, PIC16F73-E/SS pinout, PIC16F73-E/SS datasheet PDF, PIC16F73-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F73-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F73-E/SS
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F73-E/SS Overview
PIC16F73-E/SS Features
  • Wide Operating Voltage: Ranges from 2.0V to 5.5V, allowing flexible integration into varied circuit designs.