PIC16F73-E/SO
Mfr.Part #
PIC16F73-E/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SOIC
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
RoHS :
Details
Device Core :
PIC
Terminal Pitch :
1.27mm
Oscillator Type :
External
Base Part Number :
PIC16F73
Tradename :
PIC
Terminal Form :
Gull wing
DMA Channels :
No
Factory Lead Time :
7 Weeks
Speed :
20MHz
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Memory Size :
7kB
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Operating Supply Voltage :
5V
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Series :
PIC® 16F
Access Time :
20 μs
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Mounting Style :
SMD/SMT
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Number of Pins :
28
DAC Channels :
No
Number of I/O :
22
RAM Size :
192 x 8
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Frequency :
20MHz
Width :
7.49 mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Flash
On Chip Program ROM Width :
14
Data Converter :
A/D 5x8b
Microchip
Length :
17.87mm
JESD-609 Code :
e3
Data Bus Width :
8B
Mounting Type :
Surface Mount
Supplier Device Package :
28-SOIC
Radiation Hardening :
Terminal Position :
Dual
Published :
Height :
2.31 mm
REACH SVHC :
No SVHC
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Data Converters :
A/D 5x8b
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pin Count :
Max Power Dissipation :
1W
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
2.64mm
Core Size :
8-Bit
Watchdog Timer :
8
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Package :
Tube
Supply Voltage :
5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of ADC Channels :
5 Channel
Number of Timers/Counters :
3
Packaging :
Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
PWM Channels :
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Number of I/Os :
22 I/O
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Product :
MCU
Base Product Number :
PIC16F73
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Datasheets
PIC16F73-E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F73-E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16F73, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Pins:28, Number of Terminations:28, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, PIC16F73-E/SO pinout, PIC16F73-E/SO datasheet PDF, PIC16F73-E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F73-E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F73-E/SO
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F73-E/SO Overview
PIC16F73-E/SO Features
The PIC16F73-E/SO microcontroller is equipped with essential features that include:
  • 8-bit processing unit for efficient data management.
  • 7KB of on-board flash memory for program storage.
  • Enhanced EEPROM with up to 192 bytes of storage.
  • Comprehensive peripheral set including ADC, comparators, and timers for versatile applications.
  • Low power consumption modes for energy-efficient operations in embedded applications.
  • Wide operating voltage range (2.0V to 5.5V), accommodating various types of electrical environments.