PIC16F73-E/ML
Mfr.Part #
PIC16F73-E/ML
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28QFN
Microcontrollers
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Base Product Number :
PIC16F73
Number of I/O :
22
EEPROM Size :
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Oscillator Type :
External
Terminal Position :
QUAD
Supply Voltage :
5V
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
ROM (words) :
Mount :
Surface Mount
Watchdog Timer :
Series :
PIC® 16F
Data Converters :
A/D 5x8b
Mounting Type :
Surface Mount
Core Processor :
PIC
On Chip Program ROM Width :
14
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Memory Size :
7kB
Speed :
20MHz
Length :
6mm
Operating Supply Voltage :
5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Max Power Dissipation :
1W
Core Size :
8-Bit
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Part Number :
PIC16F73
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Data Converter :
A/D 5x8b
Terminal Pitch :
0.65mm
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
RAM Size :
192 x 8
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
DAC Channels :
Number of Pins :
Height Seated (Max) :
1mm
Frequency :
20MHz
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V