PIC16F726-E/SS
Mfr.Part #
PIC16F726-E/SS
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP
Number of Terminations :
28
Data Bus Width :
8B
Terminal Position :
Dual
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Number of Pins :
28
Bit Size :
8
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Device Core :
Memory Size :
14kB
EEPROM Size :
Mount :
Mounting Style :
SMD/SMT
RAM Size :
368 x 8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Factory Lead Time :
4 Weeks
Number of Timers/Counters :
3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of ADC Channels :
11 Channel
CPU Family :
PIC
Interface Type :
I2C, SCI, SPI
Core Processor :
Supply Voltage :
3.3V
Number of I/Os :
25 I/O
Width :
5.3 mm
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of PWM Channels :
2
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
On Chip Program ROM Width :
14
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Data Converters :
A/D 11x8b
Frequency :
20MHz
No
Interface :
I2C, SCI, SPI, UART, USART
Base Product Number :
PIC16F726
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Number of I/O :
25
Has ADC :
yes
Packaging :
Base Part Number :
PIC16F726
RoHS :
Details
Terminal Pitch :
0.65mm
Microchip
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Tradename :
JESD-609 Code :
e3
Data Converter :
A/D 11x8b
Speed :
20MHz
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
DAC Channels :
No
Max Power Dissipation :
800mW
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Length :
10.2 mm
Supplier Device Package :
28-SSOP
Series :
PIC® XLP™ 16F
REACH SVHC :
No SVHC
Height :
1.75 mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Pbfree Code :
Pin Count :
Core Size :
8-Bit
Product :
MCU
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Datasheets
PIC16F726-E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F726-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Number of Pins:28, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16F726, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C TA, PIC16F726-E/SS pinout, PIC16F726-E/SS datasheet PDF, PIC16F726-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F726-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.