PIC16F726-E/SO
Mfr.Part #
PIC16F726-E/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC
Terminal Position :
Dual
Oscillator Type :
Internal
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
EEPROM Size :
ROM (words) :
On Chip Program ROM Width :
14
Speed :
20MHz
Mount :
Surface Mount
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Max Power Dissipation :
800mW
Watchdog Timer :
yes
Series :
PIC® XLP™ 16F
Mounting Type :
Surface Mount
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
RAM Size :
368 x 8
Supplier Device Package :
28-SOIC
Package :
Tube
8
Packaging :
Tube
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Number of Terminations :
28
Base Product Number :
PIC16F726
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
2.65mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
DMA Channels :
No
Data Converter :
A/D 11x8b
Factory Lead Time :
16 Weeks
Terminal Pitch :
1.27mm
Base Part Number :
PIC16F726
CPU Family :
Supply Voltage :
3.3V
Data Bus Width :
8B
Data Converters :
A/D 11x8b
Interface :
I2C, SCI, SPI, UART, USART
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Terminal Form :
Gull wing
Length :
17.9mm
8-Bit
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Number of Timers/Counters :
3
DAC Channels :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Product Status :
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Memory Size :
14kB
Number of I/O :
25
Pbfree Code :
PWM Channels :
Power Supplies :
2/5V
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Published :
Pin Count :
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Frequency :
20MHz
Datasheets
PIC16F726-E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F726-E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:28, Number of Pins:28, Base Part Number:PIC16F726, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), PIC16F726-E/SO pinout, PIC16F726-E/SO datasheet PDF, PIC16F726-E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F726-E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F726-E/SO
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F726-E/SO Overview
PIC16F726-E/SO Features
  • 14KB of onboard flash memory for program storage.
  • Integrated 10-bit Analog-to-Digital Converters (ADC) which facilitate precision sensor readings.
  • Enhanced Capture/Compare/PWM (ECCP) module for advanced control of peripherals.
  • Serial Communication interfaces including SPI, I2C, and USART for full-duplex communications.
  • Low power consumption and wide operating voltage range (2.0V to 5.5V), suitable for battery-operated applications.