PIC16F724-E/PT
Mfr.Part #
PIC16F724-E/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44TQFP
Base Product Number :
PIC16F724
Brand :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Terminal Form :
Gull wing
Data Bus Width :
8B
Power Supplies :
2/5V
Pin Count :
44
Product :
MCU
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Interface Type :
I2C, SCI, SPI
Number of I/O :
36
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Terminal Pitch :
0.8mm
Tradename :
PIC
Height :
1 mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Microchip
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Data Converter :
A/D 14x8b
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Supply Voltage :
3.3V
RAM Size :
192 x 8
Mounting Style :
SMD/SMT
Program Memory Type :
Flash
PWM Channels :
Surface Mount
On Chip Program ROM Width :
14
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
1.2mm
Number of Terminations :
44
3
Number of ADC Channels :
14 Channel
Packaging :
Tray
EEPROM Size :
Width :
10 mm
Memory Size :
7kB
Interface :
I2C, SCI, SPI, UART, USART
Active
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Speed :
20MHz
Frequency :
20MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
DAC Channels :
Package :
Tray
Series :
PIC® XLP™ 16F
Length :
10mm
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Max Power Dissipation :
800mW