PIC16F723T-I/ML
Mfr.Part #
PIC16F723T-I/ML
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28QFN
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Memory Size :
7kB
Base Part Number :
PIC16F723
28
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
DAC Channels :
No
Data Converters :
A/D 11x8b
Number of I/O :
25
Has ADC :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
EEPROM Size :
Package :
Tape and Reel (TR)
On Chip Program ROM Width :
14
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
RAM Size :
192 x 8
Max Power Dissipation :
800mW
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Pitch :
0.65mm
Speed :
20MHz
CPU Family :
1 (Unlimited)
Published :
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Supply Voltage :
3.3V
Length :
6mm
Interface :
I2C, SCI, SPI, UART, USART
Series :
PIC® XLP™ 16F
ROM (words) :
Terminal Position :
QUAD
Frequency :
20MHz
Height Seated (Max) :
1mm
I2C/SPI/USART
Power Supplies :
2/5V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Device Core :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Pins :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V