PIC16F723A-E/MV
Mfr.Part #
PIC16F723A-E/MV
Package / Case
28-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28UQFN
Packaging :
Tube
Oscillator Type :
Internal
Height :
500μm
Core Size :
8-Bit
Width :
4mm
RoHS :
Details
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Base Product Number :
PIC16F723
Data Converter :
A/D 11x8b
Package :
Tube
Number of Bits :
8
ROM (words) :
Microchip
Pin Count :
28
CPU Family :
PIC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of I/O :
25
Tradename :
PIC
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Core Processor :
Speed :
20MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Frequency :
20MHz
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Max Power Dissipation :
800mW
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Supplier Device Package :
28-UQFN (4x4)
Series :
PIC® XLP™ 16F
Device Core :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Base Part Number :
PIC16F723A
Supply Voltage :
3.3V
Number of ADC Channels :
11
Number of USB Channels :
1
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
QUAD
Pbfree Code :
Radiation Hardening :
No
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Memory Size :
7kB
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package / Case :
28-UFQFN Exposed Pad
Mounting Style :
SMD/SMT
Bit Size :
8
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of PWM Channels :
2
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
5 Weeks
Product :
MCU
Published :
Number of Terminations :
28
Interface :
Length :
4mm