PIC16F723-I/MV
Mfr.Part #
PIC16F723-I/MV
Package / Case
28-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28UQFN
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
RAM Size :
192 x 8
Data Converters :
A/D 11x8b
Package :
Tube
Frequency :
20MHz
PWM Channels :
yes
DAC Channels :
I2C, SPI, UART/USART
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
ROM (words) :
Packaging :
Tube
Supplier Device Package :
28-UQFN (4x4)
Base Part Number :
PIC16F723
Core Processor :
PIC
Bit Size :
8
Length :
4mm
Package / Case :
28-UFQFN Exposed Pad
Max Power Dissipation :
800mW
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Series :
PIC® XLP™ 16F
Has ADC :
yes
On Chip Program ROM Width :
14
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Speed :
20MHz
DMA Channels :
Pbfree Code :
Data Converter :
A/D 11x8b
Product Status :
Active
Number of Pins :
28
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Watchdog Timer :
Supply Voltage :
3.3V
Pin Count :
28
Interfaces :
I2C/SPI/USART
EEPROM Size :
Factory Lead Time :
7 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Power Supplies :
2/5V
Memory Size :
7kB
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Internal
Terminal Pitch :
0.4mm
Height Seated (Max) :
0.55mm