PIC16F722-E/MV
Mfr.Part #
PIC16F722-E/MV
Package / Case
28-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28UQFN
Number of I/O :
25
Max Power Dissipation :
800mW
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Number of Terminations :
28
Frequency :
20MHz
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Memory Size :
3.5kB
Published :
Supply Voltage :
3.3V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
PIC® XLP™ 16F
Has ADC :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Interface :
RAM Size :
128 x 8
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
28
Base Part Number :
PIC16F722
Package / Case :
28-UFQFN Exposed Pad
Data Converter :
A/D 11x8b
Bit Size :
8
On Chip Program ROM Width :
14
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Power Supplies :
2/5V
Package :
Tube
Data Converters :
A/D 11x8b
Packaging :
Tube
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
DAC Channels :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Flash
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.55mm
Base Product Number :
PIC16F722
Terminal Position :
QUAD
Pbfree Code :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ROM (words) :
DMA Channels :
CPU Family :
PIC
Supplier Device Package :
28-UQFN (4x4)
Speed :
20MHz
Terminal Pitch :
0.4mm
Length :
4mm