PIC16F721-I/P
Mfr.Part #
PIC16F721-I/P
Package / Case
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20DIP
No
CPU Family :
PIC
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
# I/Os (Max) :
17
Factory Lead Time :
5 Weeks
Number of PWM Channels :
1
Number of Bits :
8
Product :
MCU
Operating Temperature Classification :
Industrial
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
REACH SVHC :
No SVHC
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Data Bus Width :
8B
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Published :
Microchip
Number of ADC Channels :
12
Base Part Number :
PIC16F721
Packaging :
Tube
Number of Timers/Counters :
3
Mounting Style :
Through Hole
Interface Type :
I2C/SPI/USART
Number of Pins :
20
Operating Temperature (Max) :
85C
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Terminations :
20
JESD-609 Code :
e3
Height :
3.302mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Total Internal Ram Size :
256B(kB)
DMA Channels :
No
Number of I/Os :
18 I/O
Max Power Dissipation :
800mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Oscillator Type :
Internal
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Device Core Size :
8(b)
Number of Timers - General Purpose :
3
Tradename :
PIC
Frequency :
16MHz
Bit Size :
8
Width :
6.35mm
Data Converter :
A/D 12x8b
Product Status :
Active
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Supplier Device Package :
20-PDIP
Mounting Type :
Through Hole
Speed :
16MHz
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Core Processor :
ROM (words) :
Package Type :
PDIP
Operating Supply Voltage (Min) :
1.8(V)
Mounting :
RAM Size :
256 x 8
Operating Temperature (Min) :
-40C
Data Converters :
A/D 12x8b
Supply Voltage :
3.3V
Series :
PIC® 16F
Clock Freq :
Brand :
Surface Mount :
Terminal Pitch :
2.54mm
Instruction Set Architecture :
RISC
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Number of I/O :
17
Rad Hardened :
Programmable :
yes
Terminal Position :
Dual
Device Core :
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Pin Count :
Length :
26.16mm
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3/5(V)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Watchdog Timer :
Package / Case :
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Power Supplies :
2/5V
Base Product Number :
PIC16F721
Memory Size :
7kB
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Datasheets
PIC16F721-I/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F721-I/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16F721, Number of Pins:20, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Terminations:20, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:20-DIP (0.300, 7.62mm), PIC16F721-I/P pinout, PIC16F721-I/P datasheet PDF, PIC16F721-I/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F721-I/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.