PIC16F720-I/ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F720-I/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
20-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Series :
PIC® 16F
Terminal Pitch :
0.5mm
Radiation Hardening :
No
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Style :
SMD/SMT
Package Type :
QFN EP
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of A/D Converters :
1
DMA Channels :
No
Base Part Number :
PIC16F720
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Number of Bits :
8
Total Internal Ram Size :
128B(kB)
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Power Dissipation (Max) :
800(mW)
Number of Terminations :
20
Pin Count :
20
Number of I/O :
17
Terminal Position :
QUAD
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Min Supply Voltage :
1.8 V
JESD-609 Code :
e3
Product Status :
Active
Tradename :
PIC
Max Frequency :
16 MHz
Number of PWM Channels :
1
Core Size :
8-Bit
Interface Type :
I2C/SPI/USART
Height :
950μm
Program Memory Type :
Flash
Core Processor :
PIC
Frequency :
16MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Data Converters :
A/D 12x8b
Power Supplies :
2/5V
Number of I2C Channels :
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature (Max) :
85C
Package / Case :
20-VFQFN Exposed Pad
Max Power Dissipation :
800mW
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3/5(V)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
EEPROM Size :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Speed :
16MHz
Rad Hardened :
# I/Os (Max) :
17
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Supply Voltage (Min) :
1.8(V)
Package :
Tube
RoHS :
Compliant
Oscillator Type :
Internal
Length :
4mm
CPU Family :
Memory Size :
3.5kB
Base Product Number :
PIC16F720
Number of Timers/Counters :
3
Max Supply Voltage :
5.5 V
Core Architecture :
Device Core :
Min Operating Temperature :
-40 °C
Data Converter :
A/D 12x8b
Width :
4mm
Bit Size :
8
Number of ADC Channels :
12
Packaging :
Tube
Instruction Set Architecture :
RISC
Operating Temperature (Min) :
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Number of Timers - General Purpose :
3
Microchip
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Mounting :
Surface Mount
Brand :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
yes
Data Bus Width :
8B
Supplier Device Package :
20-QFN (4x4)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Device Core Size :
8(b)
Watchdog Timer :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Has ADC :
Clock Freq :
Programmable :
Operating Temperature Classification :
Industrial
Supply Voltage :
3.3V
RAM Size :
128 x 8
Schedule B :
Number of Programmable I/O :
Number of I/Os :
Max Operating Temperature :
85 °C