PIC16F720-E/P
Mfr.Part #
PIC16F720-E/P
Package / Case
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20DIP
Base Product Number :
PIC16F720
Watchdog Timer :
yes
Number of ADC Channels :
12
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Speed :
16MHz
Data Converter :
A/D 12x8b
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Height :
4.953mm
Mounting Type :
Through Hole
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Packaging :
Tube
EEPROM Size :
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Frequency :
16MHz
Bit Size :
8
Number of Bits :
Mounting Style :
Through Hole
Supply Voltage :
3.3V
Terminal Pitch :
2.54mm
DMA Channels :
No
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Width :
7.112mm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Radiation Hardening :
Base Part Number :
PIC16F720
Package :
Tube
Supplier Device Package :
20-PDIP
Series :
PIC® 16F
Number of I/O :
17
Brand :
Max Power Dissipation :
800mW
Core Processor :
Number of Timers/Counters :
3
Oscillator Type :
Internal
Length :
26.924mm
Memory Size :
3.5kB
1 (Unlimited)
Number of PWM Channels :
1
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Data Converters :
A/D 12x8b
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package / Case :
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Power Supplies :
2/5V
Number of Pins :
Number of I/Os :
17 I/O
Microchip
Datasheets
PIC16F720-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F720-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:20, Base Part Number:PIC16F720, Package / Case:20-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Pins:20, PIC16F720-E/P pinout, PIC16F720-E/P datasheet PDF, PIC16F720-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F720-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.