PIC16F72-I/ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F72-I/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Timers/Counters :
3
Mounting Type :
Surface Mount
DAC Channels :
No
Height Seated (Max) :
1mm
Product :
MCU
JESD-609 Code :
e3
Package :
Tube
RoHS :
Details
Watchdog Timer :
yes
Number of Terminations :
28
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Base Part Number :
PIC16F72
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Terminal Pitch :
0.65mm
Speed :
20MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of I/Os :
22 I/O
Data Bus Width :
8B
Frequency :
20MHz
Length :
6mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4V
Mounting Style :
SMD/SMT
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Number of ADC Channels :
5 Channel
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
28
Max Power Dissipation :
1W
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Data Converter :
A/D 5x8b
Oscillator Type :
External
Width :
6 mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Terminal Position :
QUAD
On Chip Program ROM Width :
14
Number of I/O :
22
Bit Size :
8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
PWM Channels :
yes
RAM Size :
128 x 8
Power Supplies :
5V
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Brand :
Data Converters :
A/D 5x8b
DMA Channels :
No
Height :
0.88 mm
Supply Current-Max :
15mA
Microchip
Core Processor :
PIC
Connectivity :
I2C, SPI
EEPROM Size :
Packaging :
Tube
Additional Feature :
OPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY WITH A/D OFF
Lead Free :
Lead Free
Memory Size :
3.5kB
Series :
PIC® 16F
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Product Status :
Active
Pbfree Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
ROM (words) :
CPU Family :
PIC
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
Device Core :
Interfaces :
I2C/SPI
Base Product Number :
PIC16F72
Tradename :
Interface :
I2C, SPI, SSP
Supply Voltage :
5V