PIC16F72-E/SP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F72-E/SP
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SPDIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Bit Size :
8
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Microchip
Speed :
20MHz
Product Status :
Active
Number of Pins :
28
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4V
Core Size :
8-Bit
Core Processor :
PIC
Data Converter :
A/D 5x8b
Package / Case :
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Access Time :
20 μs
Terminal Position :
Dual
ROM (words) :
EEPROM Size :
Interface Type :
I2C, SPI, SSP
Packaging :
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Max Power Dissipation :
1W
Data Converters :
A/D 5x8b
DMA Channels :
No
Brand :
PWM Channels :
yes
Supplier Device Package :
28-SPDIP
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Supply Voltage :
5V
Tradename :
PIC
RAM Size :
128 x 8
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Program Memory Type :
Flash
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
ECCN Code :
EAR99
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
OPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY WITH A/D OFF
Number of Timers/Counters :
3
Oscillator Type :
External
RoHS :
Details
Number of I2C Channels :
1
Length :
35.56mm
Series :
PIC® 16F
Width :
7.493mm
Data Bus Width :
8B
Radiation Hardening :
No
Number of ADC Channels :
5
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Frequency :
20MHz
Product :
MCU
Factory Lead Time :
6 Weeks
Interface :
I2C, SPI, SSP
Number of I/O :
22
Number of I/Os :
22 I/O
Mounting Style :
Through Hole
Interfaces :
I2C/SPI
Package :
Tube
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Base Part Number :
PIC16F72
Published :
Number of Terminations :
28
Height :
3.81mm
Connectivity :
I2C, SPI
Lead Free :
Lead Free
Device Core :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Mounting Type :
Pin Count :
Base Product Number :
PIC16F72
Pbfree Code :
yes
Has ADC :
Memory Size :
3.5kB
Datasheets
PIC16F72-E/SP
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F72-E/SP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:28, Package / Case:28-DIP (0.300, 7.62mm), Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Base Part Number:PIC16F72, Number of Terminations:28, Mounting Type:Through Hole, PIC16F72-E/SP pinout, PIC16F72-E/SP datasheet PDF, PIC16F72-E/SP amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F72-E/SP ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.