PIC16F716T-E/SS
Mfr.Part #
PIC16F716T-E/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP
Number of Terminations :
20
Speed :
20MHz
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Product :
MCU
Lead Free :
Lead Free
On Chip Program ROM Width :
14
Supplier Device Package :
20-SSOP
Terminal Position :
Dual
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Base Part Number :
PIC16F716
Supply Voltage :
5V
RoHS :
Details
Pbfree Code :
yes
Number of I/Os :
13 I/O
PWM Channels :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Width :
5.3 mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pin Count :
20
Tradename :
PIC
Number of Pins :
Height Seated (Max) :
2mm
Series :
PIC® 16F
RAM Size :
128 x 8
JESD-609 Code :
e3
Data Converters :
A/D 4x8b
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Published :
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Style :
SMD/SMT
Max Power Dissipation :
1W
Height :
1.75 mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
DAC Channels :
No
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Brand :
260
Number of ADC Channels :
4 Channel
Memory Size :
28kB
Number of I/O :
13
DMA Channels :
Core Processor :
Device Core :
Terminal Pitch :
0.65mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
ECCN Code :
EAR99
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Interface :
RS-232, USB
Data Converter :
A/D 4x8b
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
7.2mm
Access Time :
20 μs
Mount :
Surface Mount
Interface Type :
ISP
Oscillator Type :
External
Base Product Number :
PIC16F716
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Timers/Counters :
3
Frequency :
20MHz
Microchip
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Datasheets
PIC16F716T-E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F716T-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:20, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Base Part Number:PIC16F716, Number of Pins:20, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), PIC16F716T-E/SS pinout, PIC16F716T-E/SS datasheet PDF, PIC16F716T-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F716T-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.