PIC16F707T-I/ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F707T-I/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Min Supply Voltage :
2.3 V
Length :
8mm
Supply Current-Max :
3.2mA
Base Product Number :
PIC16F707
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Pbfree Code :
yes
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Min Operating Temperature :
-40 °C
Speed :
20MHz
Number of I/O :
36
Radiation Hardening :
No
ROM (words) :
Power Supplies :
2/5V
RoHS :
Compliant
DAC Channels :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Data Converter :
A/D 14x8b
Bit Size :
8
CPU Family :
PIC
RAM Size :
363 x 8
Number of Terminations :
44
Published :
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
1mm
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Pins :
44
EEPROM Size :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
DMA Channels :
No
Max Power Dissipation :
800mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Frequency :
20MHz
PWM Channels :
Max Operating Temperature :
85 °C
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Pin Count :
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Program Memory Type :
Flash
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Base Part Number :
PIC16F707
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Memory Size :
14kB
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Has ADC :
Product Status :
Active
Max Supply Voltage :
5.5 V
Data Bus Width :
8B
Mount :
Surface Mount
Number of Timers/Counters :
6
Series :
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Oscillator Type :
Internal
Device Core :
PIC
Core Architecture :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Programmable I/O :
36
Supply Voltage :
3.3V
Max Frequency :
20 MHz
Terminal Position :
QUAD
Core Size :
8-Bit
Factory Lead Time :
16 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V