PIC16F707-E/ML
Mfr.Part #
PIC16F707-E/ML
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44QFN
Height :
0.88 mm
Width :
8 mm
Series :
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Max Power Dissipation :
800mW
Base Product Number :
PIC16F707
Data Converters :
A/D 14x8b
Number of Timers/Counters :
6
No
Height Seated (Max) :
1mm
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
Device Core :
Pin Count :
44
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Number of Terminations :
44
Speed :
20MHz
Packaging :
Tube
Package :
Tube
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Number of I/Os :
36 I/O
Memory Size :
14kB
Terminal Position :
QUAD
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Number of I/O :
36
Microchip
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
DAC Channels :
Data Converter :
A/D 14x8b
Length :
8mm
Frequency :
20MHz
RAM Size :
363 x 8
ROM (words) :
Base Part Number :
PIC16F707
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Supply Voltage :
3.3V
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Has ADC :
On Chip Program ROM Width :
14
Product :
MCU
Power Supplies :
2/5V
Program Memory Type :
Flash
Surface Mount :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Number of ADC Channels :
14 Channel
Mounting Style :
SMD/SMT
Watchdog Timer :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Supply Current-Max :
3.2mA
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V