PIC16F690-E/P
Mfr.Part #
PIC16F690-E/P
Package / Case
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20DIP
Stock
636
In Stock :
636
Base Product Number :
PIC16F690
Power Supplies :
2/5.5V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Number of Bits :
8
Data Converters :
A/D 12x10b
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
DMA Channels :
No
Lead Free :
Lead Free
Maximum Operating Temperature :
+125 °C
Factory Lead Time :
2 Weeks
Number of I2C Channels :
1
Memory Size :
7kB
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Instruction Set Architecture :
RISC
Package :
Tube
Packaging :
Tube
EEPROM Size :
256 x 8
Terminal Pitch :
2.54mm
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI, SSP
Number of I/O :
18
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Position :
Dual
Mounting Type :
Through Hole
Package Type :
PDIP
PIC
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
CPU Family :
RoHS :
Details
Number of Timers/Counters :
3
Product Status :
Active
Number of UART Channels :
1
PWM Channels :
Data Converter :
A/D 12x10b
Published :
2005
Series :
PIC® 16F
Base Part Number :
PIC16F690
Family Name :
PIC16F
Typical Operating Supply Voltage :
2 → 5.5 V
Number of Pins :
20
Width :
7.112mm
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Access Time :
20 μs
Mounting Style :
Through Hole
Dimensions :
26.42 x 6.6 x 3.68mm
Supplier Device Package :
20-PDIP
Number of I/Os :
18 I/O
Package / Case :
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Frequency :
20MHz
Tradename :
Supply Voltage :
5V
Oscillator Type :
Internal
Number of SPI Channels :
Length :
26.924mm
Number of ADC Channels :
12
ROM (words) :
4096
Number of Terminations :
20
Pin Count :
Interface :
I2C, SPI, SSP, UART, USART
Mount :
Max Power Dissipation :
800mW
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Height :
4.953mm
RAM Size :
256 x 8
Number of Ethernet Channels :
Speed :
20MHz
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Datasheets
PIC16F690-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F690-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Mounting Type:Through Hole, Base Part Number:PIC16F690, Number of Pins:20, Package / Case:20-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Terminations:20, PIC16F690-E/P pinout, PIC16F690-E/P datasheet PDF, PIC16F690-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F690-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.