PIC16F689T-I/ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F689T-I/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
20-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Number of I/O :
18
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
DMA Channels :
No
RAM Size :
256 x 8
Max Power Dissipation :
800mW
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Number of ADC Channels :
12 Channel
Factory Lead Time :
6 Weeks
Width :
4 mm
Published :
Memory Size :
7kB
Number of Terminations :
20
Bit Size :
8
Lead Free :
Lead Free
Has ADC :
yes
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
PIC16F689
Microchip
Height :
0.88 mm
Terminal Pitch :
0.5mm
Length :
4mm
Number of I/Os :
17 I/O
Mount :
Surface Mount
CPU Family :
PIC
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
A/D 12x10b
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Base Product Number :
PIC16F689
Pin Count :
20
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Program Memory Type :
Flash
Data Converter :
A/D 12x10b
On Chip Program ROM Width :
14
Data Bus Width :
8B
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI, SSP
Core Processor :
PIC
Interface :
I2C, SPI, SSP, UART, USART
Operating Supply Voltage :
5V
PWM Channels :
yes
Number of Pins :
Watchdog Timer :
Mounting Type :
Surface Mount
Supplier Device Package :
20-QFN (4x4)
Brand :
Series :
PIC® 16F
Tradename :
Frequency :
20MHz
JESD-609 Code :
e3
RoHS :
Details
Mounting Style :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Access Time :
20 μs
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of Timers/Counters :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
DAC Channels :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
EEPROM Size :
256 x 8
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Height Seated (Max) :
1mm
Speed :
20MHz
Product :
MCU
Oscillator Type :
Internal
Device Core :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
ROM (words) :
Terminal Position :
QUAD
Number of Programmable I/O :
17
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
ECCN Code :
EAR99
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package / Case :
20-VFQFN Exposed Pad
Product Status :
Active
Supply Voltage :
5V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Datasheets
PIC16F689T-I/ML
Microchip Technology PIC16F689T-I/ML
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F689T-I/ML Overview
PIC16F689T-I/ML Features
This microcontroller is packed with features that enhance its utility in complex embedded systems. The device includes 256 bytes of EEPROM, providing durable data storage, and 256 bytes of RAM for efficient data manipulation. Its operating voltage ranges from 2.0V to 5.5V, offering flexibility in various power environments. The PIC16F689T-I/ML also supports advanced peripherals like an analog-to-digital converter (ADC), multiple communication interfaces including USART, and several timers, all of which contribute to its robustness in handling diverse tasks.