PIC16F689-E/P
Mfr.Part #
PIC16F689-E/P
Package / Case
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20DIP
Max Power Dissipation :
800mW
Base Product Number :
PIC16F689
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Number of I/O :
18
Bit Size :
8
ROM (words) :
Data Converter :
A/D 12x10b
Pin Count :
20
Height Seated (Max) :
5.33mm
Mount :
Through Hole
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI, SSP
EEPROM Size :
256 x 8
Factory Lead Time :
6 Weeks
Data Converters :
A/D 12x10b
Number of Terminations :
20
Height :
3.3 mm
Supplier Device Package :
20-PDIP
RAM Size :
256 x 8
Interface :
I2C, SPI, SSP, UART, USART
Package / Case :
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Width :
6.35 mm
Number of I/Os :
18 I/O
Length :
26.16 mm
Base Part Number :
PIC16F689
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Memory Size :
7kB
Speed :
20MHz
Supply Voltage :
5V
Series :
PIC® 16F
On Chip Program ROM Width :
14
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
DAC Channels :
No
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Mounting Style :
Through Hole
Frequency :
20MHz
Number of ADC Channels :
12 Channel
Radiation Hardening :
Operating Supply Voltage :
5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Datasheets
PIC16F689-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F689-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:20, Package / Case:20-DIP (0.300, 7.62mm), Base Part Number:PIC16F689, Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:20, PIC16F689-E/P pinout, PIC16F689-E/P datasheet PDF, PIC16F689-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F689-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.