PIC16F687-E/SS
Mfr.Part #
PIC16F687-E/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP
- 40 C
Number of Timers - General Purpose :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/Os :
18 I/O
Factory Lead Time :
8 Weeks
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Terminal Pitch :
0.65mm
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Rad Hardened :
8B
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Max Power Dissipation :
800mW
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Operating Temperature (Max) :
125C
Number of Terminations :
20
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Device Core :
PIC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mounting Style :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature (Min) :
2
Total Internal Ram Size :
128B(kB)
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Instruction Set Architecture :
RISC
Frequency :
20MHz
Width :
5.6mm
Pbfree Code :
Operating Temperature Classification :
Automotive
CPU Family :
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
8-bit Microcontrollers - MCU
Power Dissipation (Max) :
800(mW)
Mounting :
Number of Pins :
20
Height :
1.85mm
RAM Size :
128 x 8
Data Converters :
A/D 12x10b
EEPROM Size :
256 x 8
Memory Size :
3.5kB
Data Converter :
A/D 12x10b
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Base Part Number :
PIC16F687
Number of I2C Channels :
1
Maximum Expanded Memory Size :
14kB
Series :
PIC® 16F
Number of I/O :
18
Interface :
I2C, SPI, SSP, UART, USART
Operating Supply Voltage (Typ) :
Supplier Device Package :
20-SSOP
# I/Os (Max) :
17
Length :
7.5mm
Operating Supply Voltage (Min) :
4.5(V)
Matte Tin (Sn)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Supply Voltage :
5V
Interface Type :
I2C/SPI/USART
Terminal Form :
Gull wing
Base Product Number :
PIC16F687
Watchdog Timer :
Device Core Size :
Speed :
20MHz
Number of ADC Channels :
12
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Clock Freq :
Radiation Hardening :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Package Type :
SSOP
Programmable :
Datasheets
PIC16F687-E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F687-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:20, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Number of Pins:20, Base Part Number:PIC16F687, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, PIC16F687-E/SS pinout, PIC16F687-E/SS datasheet PDF, PIC16F687-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F687-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F687-E/SS
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F687-E/SS Overview
PIC16F687-E/SS Features
This MCU boasts a rich set of features including an enhanced mid-range core with 14-bit instructions for increased efficiency, a broad range of analog and digital peripherals, and low-power consumption modes. The PIC16F687-E/SS supports up to 10 MIPS throughput at 10 MHz, possesses several communication interfaces such as USART, SPI, and I2C, making it versatile for a multitude of serial applications. Additionally, its robust interrupt system and extended watchdog timer ensure reliable operation under diverse conditions.