PIC16F677T-I/SS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F677T-I/SS
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Watchdog Timer :
yes
Number of I/Os :
18 I/O
Data Converter :
A/D 12x10b
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Interfaces :
I2C/SPI
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Data Converters :
A/D 12x10b
Pin Count :
20
Product :
MCU
Speed :
20MHz
Has ADC :
yes
Number of SPI Channels :
1
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Interface Type :
I2C/SPI
JESD-609 Code :
e3
Package Type :
SSOP
Factory Lead Time :
8 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Length :
7.5mm
Device Core :
PIC
Terminal Form :
Gull wing
Number of I/O :
18
Connectivity :
Tradename :
PIC
Core Size :
8-Bit
Device Core Size :
8(b)
Operating Temperature (Min) :
-40C
Interface :
I2C, SPI, SSP
Operating Temperature (Max) :
85C
Memory Size :
3.5kB
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Program Memory Type :
Flash
Series :
PIC® 16F
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Operating Temperature Classification :
Industrial
Total Internal Ram Size :
128B(kB)
Clock Freq :
20(MHz)
PWM Channels :
Base Product Number :
PIC16F677
Number of Pins :
20
CPU Family :
Programmable :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Height :
1.85mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Terminal Pitch :
0.65mm
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Access Time :
20 μs
EEPROM Size :
256 x 8
Number of Bits :
8
RAM Size :
128 x 8
Width :
5.6mm
Frequency :
20MHz
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Timers/Counters :
2
Radiation Hardening :
No
Mounting Style :
SMD/SMT
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Maximum Expanded Memory Size :
14kB
Number of Terminations :
Operating Supply Voltage (Typ) :
5(V)
Terminal Position :
Dual
Rad Hardened :
No
Supplier Device Package :
20-SSOP
Published :
Max Power Dissipation :
800mW
Mounting Type :
Surface Mount
Microchip
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Oscillator Type :
Internal
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
# I/Os (Max) :
17
Core Processor :
Power Dissipation (Max) :
800(mW)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Base Part Number :
PIC16F677
Data Bus Width :
8B
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Supply Voltage (Min) :
4.5(V)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Number of Timers - General Purpose :
2
Mounting :
Surface Mount
Mount :
DMA Channels :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Supply Voltage :
5V
RoHS :
Details
Instruction Set Architecture :
RISC
Product Status :
Active
Bit Size :
8
Number of ADC Channels :
12
Datasheets
PIC16F677T-I/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F677T-I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Pins:20, Number of Terminations:20, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16F677, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), PIC16F677T-I/SS pinout, PIC16F677T-I/SS datasheet PDF, PIC16F677T-I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F677T-I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.