PIC16F676-E/SL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F676-E/SL
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 14SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Base Product Number :
PIC16F676
Microchip
RAM Size :
64 x 8
JESD-609 Code :
e3
Number of Timers - General Purpose :
2
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Frequency :
20MHz
Qualification :
Rad Hardened :
No
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Base Part Number :
PIC16F676
Interface :
RS-232, USB
DMA Channels :
No
Nominal Supply Current :
100μA
Interface Type :
RS-232/USB
Oscillator Type :
Internal
Length :
8.65mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Program Memory Type :
Flash
Device Core Size :
8(b)
# I/Os (Max) :
12
Bit Size :
8
Core Processor :
PIC
Radiation Hardening :
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
Data Bus Width :
8B
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3/5(V)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Clock Freq :
20(MHz)
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Packaging :
Tube
Tradename :
PIC
CPU Family :
Data Converters :
A/D 8x10b
Operating Temperature Classification :
Automotive
Total Internal Ram Size :
64B(kB)
Operating Temperature (Min) :
-40C
PWM Channels :
Mounting :
Surface Mount
Number of Pins :
14
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Core Size :
8-Bit
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of Terminations :
14
Supply Voltage :
5V
Pin Count :
Operating Temperature (Max) :
125C
Series :
PIC® 16F
Connectivity :
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
REACH SVHC :
No SVHC
Watchdog Timer :
yes
Data Converter :
A/D 8x10b
Terminal Form :
Gull wing
Width :
3.9mm
Terminal Position :
Dual
Device Core :
Height :
1.5mm
Package Type :
SOIC N
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Operating Supply Voltage (Min) :
2(V)
EEPROM Size :
128 x 8
Address Bus Width :
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Mounting Type :
Surface Mount
Instruction Set Architecture :
RISC
Access Time :
20 μs
Interfaces :
UART
Number of UART Channels :
1
Number of I/O :
12
Maximum Expanded Memory Size :
14kB
Speed :
20MHz
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Number of Timers/Counters :
2
Product :
MCU
ECCN Code :
EAR99
Memory Size :
1.8kB
Has ADC :
Max Power Dissipation :
800mW
Supplier Device Package :
14-SOIC
Package :
Tube
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Number of ADC Channels :
8
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Mount :
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Published :
Power Dissipation (Max) :
800(mW)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Number of I/Os :
12 I/O
Programmable :
Datasheets
PIC16F676-E/SL
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F676-E/SL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Base Part Number:PIC16F676, Number of Pins:14, Number of Terminations:14, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), PIC16F676-E/SL pinout, PIC16F676-E/SL datasheet PDF, PIC16F676-E/SL amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F676-E/SL ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F676-E/SL
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F676-E/SL Overview
PIC16F676-E/SL Features
This MCU boasts a variety of features designed to enhance system reliability and user control. Key attributes include its 8-bit architecture, 1.75KB of integrated flash memory, and low-power consumption capabilities. Additionally, it supports a wide operating voltage range from 2.0V to 5.5V, allowing for flexible deployment in various environments. With its multiple oscillator selections and programmable brown-out reset, the PIC16F676-E/SL ensures robust performance in demanding applications.