PIC16F648AT-I/ML
Mfr.Part #
PIC16F648AT-I/ML
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28QFN
Flash
ROM (words) :
ECCN Code :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
RoHS :
Details
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
16
Number of Timers/Counters :
3
Microchip
Product Status :
Active
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Watchdog Timer :
yes
PWM Channels :
yes
EEPROM Size :
256 x 8
Supply Voltage :
5V
Factory Lead Time :
13 Weeks
Pin Count :
28
Product :
MCU
Connectivity :
UART/USART
Max Power Dissipation :
800mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Base Part Number :
PIC16F648A
Number of Terminations :
28
Terminal Position :
QUAD
Series :
PIC® 16F
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Height Seated (Max) :
1mm
Number of I/Os :
16 I/O
Interfaces :
USART
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
8
Mounting Style :
SMD/SMT
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Height :
0.88 mm
Memory Size :
7kB
On Chip Program ROM Width :
14
Number of Pins :
Interface Type :
SCI, USART
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Tradename :
Core Processor :
Terminal Pitch :
0.65mm
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Package :
Tape and Reel (TR)
Access Time :
20 μs
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Length :
6mm
Oscillator Type :
Internal
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
RAM Size :
256 x 8
Width :
6 mm
Brand :
Radiation Hardening :
Base Product Number :
PIC16F648
Published :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Interface :
SCI, UART, USART
Frequency :
20MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
DAC Channels :
Speed :
20MHz