PIC16F630-I/ML
Mfr.Part #
PIC16F630-I/ML
Package / Case
16-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 16QFN
Stock
2
In Stock :
2
Supplier Device Package :
16-QFN (4x4)
On Chip Program ROM Width :
14
Mounting Type :
Packaging :
Tube
Length :
4 mm
Screening Level :
TS 16949
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Width :
4 mm
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
Memory Size :
1.8kB
Bit Size :
8
Lead Free :
Lead Free
Speed :
20MHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Height :
0.88 mm
Base Product Number :
PIC16F630
8-Bit
Connectivity :
Package :
Tube
DAC Channels :
No
Pin Count :
16
Interface :
RS-232, USB
Supply Voltage :
5V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Frequency :
20MHz
Number of Terminations :
16
Number of I/Os :
12 I/O
Package / Case :
16-VQFN Exposed Pad
Terminal Position :
QUAD
Number of I/O :
12
PIC
Interface Type :
RS-232, USB
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Data Converters :
EEPROM Size :
128 x 8
RAM Size :
64 x 8
Series :
PIC® 16F
JESD-30 Code :
S-XQCC-N16
Max Power Dissipation :
800mW
Number of Timers/Counters :
PWM Channels :
DMA Channels :
Base Part Number :
PIC16F630
Number of Pins :
14
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA