PIC16F630-E/ST
Mfr.Part #
PIC16F630-E/ST
Package / Case
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 14TSSOP
Length :
5mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
yes
Power Supplies :
5V
Series :
PIC® 16F
Has ADC :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Mounting Type :
Surface Mount
Tube
Terminal Pitch :
0.65mm
Frequency :
20MHz
Factory Lead Time :
8 Weeks
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
Terminal Form :
Gull wing
Speed :
20MHz
Supply Voltage :
5V
Mount :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
800mW
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
PIC16F630
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Package / Case :
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Supplier Device Package :
14-TSSOP
Datasheets
PIC16F630-E/ST
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F630-E/ST from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:14, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16F630, Number of Pins:14, Package / Case:14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), PIC16F630-E/ST pinout, PIC16F630-E/ST datasheet PDF, PIC16F630-E/ST amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F630-E/ST ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.