PIC16F630-E/ML
Mfr.Part #
PIC16F630-E/ML
Package / Case
16-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 16QFN
yes
Published :
Number of Pins :
Interface :
RS-232, USB
Series :
PIC® 16F
Min Supply Voltage :
2V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Frequency :
20MHz
Speed :
20MHz
Package / Case :
16-VQFN Exposed Pad
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
Base Product Number :
PIC16F630
Base Part Number :
PIC16F630
Memory Size :
1.8kB
Max Supply Voltage :
5.5V
Memory Type :
Flash
Product Status :
Active
Max Frequency :
20MHz
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Timers/Counters :
2
Oscillator Type :
Internal
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Tube
Program Memory Type :
Flash
Core Architecture :
PIC
Mounting Type :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
800mW
Data Converters :
Mount :
Surface Mount
Number of I/O :
12
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA