PIC16F628T-04I/SO
Mfr.Part #
PIC16F628T-04I/SO
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18SOIC
Stock
710
In Stock :
710
Microcontrollers
Number of I/Os :
16 I/O
Microchip
EEPROM Size :
128 x 8
Length :
11.55mm
Data Converters :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Timers/Counters :
3
Speed :
4MHz
Pin Count :
18
Interfaces :
SCI/USART
Base Product Number :
PIC16F628
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Contact Plating :
Tin
On Chip Program ROM Width :
14
Width :
7.49 mm
Mounting Type :
Surface Mount
Mounting Style :
SMD/SMT
Terminal Pitch :
1.27mm
Supplier Device Package :
18-SOIC
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Tradename :
PIC
DAC Channels :
No
Brand :
Height Seated (Max) :
2.64mm
Device Core :
PIC
RoHS :
Details
Memory Size :
3.5kB
ROM (words) :
2048
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Interface :
SCI, UART, USART
Frequency :
4MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Number of Pins :
18
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Form :
Gull wing
Published :
1997
Lead Free :
Lead Free
DMA Channels :
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package :
Tape and Reel (TR)
Core Processor :
Connectivity :
UART/USART
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Access Time :
4 µs
JESD-609 Code :
e3
Interface Type :
SCI, USART
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Surface Mount :
yes
Has ADC :
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
PWM Channels :
yes
Height :
2.31 mm
Series :
PIC® 16F
Watchdog Timer :
RAM Size :
224 x 8
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Terminal Position :
Dual
Base Part Number :
PIC16F628
Number of Terminations :
Radiation Hardening :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Pbfree Code :
Bit Size :
8
Product :
MCU
Supply Voltage :
5V
Max Power Dissipation :
800mW
Oscillator Type :
Internal
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Datasheets
PIC16F628T-04I/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F628T-04I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:18, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Base Part Number:PIC16F628, Number of Terminations:18, PIC16F628T-04I/SO pinout, PIC16F628T-04I/SO datasheet PDF, PIC16F628T-04I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F628T-04I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.